O reálnom živote v Santiagu

Autor: Katarína Ďurovičová | 19.4.2013 o 14:30 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  106x

Ak by si niekto myslel, že život v Santiagu je lacný, NIE, NIE JE! A to nehovorím o drahých autách a značkovom oblečení.

Najväčším biznisom v tejto krajine je zdravotníctvo, školstvo a samozrejme potraviny.

Systém zdravotného poistenia funguje trochu inak ako u nás. Okrem štátnej zdrav. poisťovne máte možnosť sa dať poistiť aj v súkromných zdravotných poisťovniach a na základe plánu, ktorý vám vytvoria, budú preplácané aj náklady na starostlivosť.

Poistenie rodiny v súkromnom sektore vyjde mesačne na približne 200 eur a na základe vášho plánu, vám poisťovňa preplatí či to už je 90% nákladov v prípade hospitalizácie, alebo 70% pri bežných prehliadkach a úkonoch. To znamená, že prehliadka u doktora na súkromnej klinike, ktorých je tu v Santiagu niekoľko, kde je stanovená cena prehliadky napr. 65 EUR, preplatí poisťovňa 70%, nehovorím o hospitalizácií, kde sa ceny pohybujú okolo tisícky na deň, a z vlastnej skúsenosti o vyšetrení krvi, ktorá vás vyjde na 300 ečiek.  Nedá sa to samozrejme porovnávať s public hospital, mala som možnosť vidieť jednu v centre mesta a myslím, že Kramáre u nás sú v porovnaní s týmto luxus.

Školstvo – teda jasle, škôlky, školy, sú tak štátne, ako aj súkromné. Upresním k štátnym školám – jedna učiteľka častokrát na 35-40 detí, nehovorím o zariadení a vybavení a kriminalite.

Súkromné školstvo je samozrejme finančne náročnejšie (pohybuje sa to medzi 300-500 EUR mesačne, no ak chcete dať dieťa do medzinárodnej školy, tak si pripravte viac), väčšinou funguje formou „college“ kde okrem mesačného školného+ tzv. imatrikulácie, čiže zápisného, dostanete na začiatku každého školského roka zoznam, čo vaše dieťa bude potrebovať – od školských pomôcok až po uniformu. Celodenná starostlivosť v škôlke napr. vyjde na 330 EUR aj so stravou, pričom je bežné, že v niektorých škôlkach si deti nosia stravu sami – ovocie a pod., a na obed tu deti prosím pekne jedia sendviče. Z toho, čo som tu videla, myslím, že by slovenskými úradmi neprešlo ani jedno takého zariadenie. Deti sa napr. neprezúvajú, v jednej miestnosti majú aj herňu, aj jedia a aj spia. Naše štátne škôlky a školy sú určite na vyššej úrovni.

K potravinám asi len toľko – nezvykla som si tu na ich nekvalitný chlieb, ktorý predávajú pod nemeckou značkou, a ktorý ale vôbec nevedia piecť, a ktorý chutí ako nasladlý papier. Čo sa cien  týka, závisí to od štvrte, kde žijete, keďže v Santiagu žijú ľudia rôznych sociálnych vrstiev a pomerov, a nie všetci si môžu všetko dovoliť. Tak vás môže vyjsť liter mlieka aj na 90 centov a bežný nákup zďaleka prevyšuje sumu, ktorú by ste za to isté zaplatili u nás. No a keď k tomu všetkému pripočítate ešte aj  náklady na bývanie v relatívne, pre nás cudzincov, bezpečnej štvrti ....na môj vkus veru drahá krajina.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

KOMENTÁRE

Keď je na výber medzi Dúhou a Váhostavom

Kde uviazlo trestné oznámenie vyzerá ako otázka na policajných šéfov.


Už ste čítali?