O reálnom živote v Santiagu

Autor: Katarína Ďurovičová | 19.4.2013 o 14:30 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  111x

Ak by si niekto myslel, že život v Santiagu je lacný, NIE, NIE JE! A to nehovorím o drahých autách a značkovom oblečení.

Najväčším biznisom v tejto krajine je zdravotníctvo, školstvo a samozrejme potraviny.

Systém zdravotného poistenia funguje trochu inak ako u nás. Okrem štátnej zdrav. poisťovne máte možnosť sa dať poistiť aj v súkromných zdravotných poisťovniach a na základe plánu, ktorý vám vytvoria, budú preplácané aj náklady na starostlivosť.

Poistenie rodiny v súkromnom sektore vyjde mesačne na približne 200 eur a na základe vášho plánu, vám poisťovňa preplatí či to už je 90% nákladov v prípade hospitalizácie, alebo 70% pri bežných prehliadkach a úkonoch. To znamená, že prehliadka u doktora na súkromnej klinike, ktorých je tu v Santiagu niekoľko, kde je stanovená cena prehliadky napr. 65 EUR, preplatí poisťovňa 70%, nehovorím o hospitalizácií, kde sa ceny pohybujú okolo tisícky na deň, a z vlastnej skúsenosti o vyšetrení krvi, ktorá vás vyjde na 300 ečiek.  Nedá sa to samozrejme porovnávať s public hospital, mala som možnosť vidieť jednu v centre mesta a myslím, že Kramáre u nás sú v porovnaní s týmto luxus.

Školstvo – teda jasle, škôlky, školy, sú tak štátne, ako aj súkromné. Upresním k štátnym školám – jedna učiteľka častokrát na 35-40 detí, nehovorím o zariadení a vybavení a kriminalite.

Súkromné školstvo je samozrejme finančne náročnejšie (pohybuje sa to medzi 300-500 EUR mesačne, no ak chcete dať dieťa do medzinárodnej školy, tak si pripravte viac), väčšinou funguje formou „college“ kde okrem mesačného školného+ tzv. imatrikulácie, čiže zápisného, dostanete na začiatku každého školského roka zoznam, čo vaše dieťa bude potrebovať – od školských pomôcok až po uniformu. Celodenná starostlivosť v škôlke napr. vyjde na 330 EUR aj so stravou, pričom je bežné, že v niektorých škôlkach si deti nosia stravu sami – ovocie a pod., a na obed tu deti prosím pekne jedia sendviče. Z toho, čo som tu videla, myslím, že by slovenskými úradmi neprešlo ani jedno takého zariadenie. Deti sa napr. neprezúvajú, v jednej miestnosti majú aj herňu, aj jedia a aj spia. Naše štátne škôlky a školy sú určite na vyššej úrovni.

K potravinám asi len toľko – nezvykla som si tu na ich nekvalitný chlieb, ktorý predávajú pod nemeckou značkou, a ktorý ale vôbec nevedia piecť, a ktorý chutí ako nasladlý papier. Čo sa cien  týka, závisí to od štvrte, kde žijete, keďže v Santiagu žijú ľudia rôznych sociálnych vrstiev a pomerov, a nie všetci si môžu všetko dovoliť. Tak vás môže vyjsť liter mlieka aj na 90 centov a bežný nákup zďaleka prevyšuje sumu, ktorú by ste za to isté zaplatili u nás. No a keď k tomu všetkému pripočítate ešte aj  náklady na bývanie v relatívne, pre nás cudzincov, bezpečnej štvrti ....na môj vkus veru drahá krajina.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?